Idén nyaralásunk egy része Orfűn telt, ahová már régóta el szerettem volna menni (de mindig volt ahova még jobban, hát ez van). Július utolsó hetében viszont vettük a sátorfánkat, és a bringánkat, és lementünk Orfűre. Budapestről az m6-oson elég sokáig el lehet menni, mi tettünk egy kis kitérőt Szekszárdra, utána pedig nem biztos, hogy a legsimább utat választottuk, de végül épségben megérkeztünk - a hátulra szerelt kerékpárok miatt kissé aggódtunk, nem próbáltuk még élesben (kissé?! én csak az egyik kereket láttam a visszapillantóból, így kedves lányom időnként hátrafordulva nyugtatott, hogy "anya, még megvan a tiéd is") aki véletlenül pont arra megy, mint mi, ha meglátja a fekedi buszmegállót, menjen be a faluba, csodát talál!
Az út vége a Mecseken keresztül vezetett, jártunk még arra néhányszor...
Szállásunk a Naposdombi Apartmanok Akácos apartmanja volt, csak annyit mondok, nem véletlen a booking.comon lévő értékelés, mindent kaptunk amit kellett, és még annál is többet (aznap volt a házassági évfordulónk amikor érkeztünk, pezsgő és tálca süti várt bennünket).
Az apartmantól párszáz méterre van egy bolt, ahol a napi pékárut, stb be tudtuk szerezni, a Pécsi- tó (ez a nagy, hosszú tó) és vele pl. a Kajakos büfé (zsírosdeszka, stb.) egy jó kis sétára, de az Aquapark bejáratáig is el tudtunk sétálni gond nélkül.
Látnivalók, programlehetőségek ( a teljesség igénye nélkül)
Az út vége a Mecseken keresztül vezetett, jártunk még arra néhányszor...
Szállásunk a Naposdombi Apartmanok Akácos apartmanja volt, csak annyit mondok, nem véletlen a booking.comon lévő értékelés, mindent kaptunk amit kellett, és még annál is többet (aznap volt a házassági évfordulónk amikor érkeztünk, pezsgő és tálca süti várt bennünket).
Kilátás a Naposdombról utolsó nap
Látnivalók, programlehetőségek ( a teljesség igénye nélkül)
- Aquapark - kicsit vicces így hívni, mert összesen egy medence van ahol nagyobb csúszdák vannak (abból sem sok), de szép nagy területen fekszik a strand, és van minden ami kell. Meleg vizes medencére viszont ne számítsunk, még a gyerekmedencéé volt a legmelegebb (de abba meg ugye nem fekszik bele az ember felnőtt lánya). 3 után olcsóbb a jegy, és szigorúan kivárják a 3 órát
- Magyarhertelendi Termál fürdő - már az odavezető út is egy csoda, ennél a fürdőnél pedig csak talán a bázakerettyei a cukibb, nincs rá jobb szó, egy kis tünemény. Itt bizony van jó meleg víz, rossz idő esetére két benti élménymedence, kint pedig egy jó meredek domb aljában több medence egymás mellett. Sajnos a csúszdás pont nem működött, de így is jól elvoltunk. Itt már 3/4 3-kor beengedtek a délutáni jeggyel, van klasszik műanyagtálcás étterem, büfé, és mindenféle szaunaszeánszokat is szoktak tartani. (mondjuk főtt kukorica az nem volt, hogy egy hiányosságot mondjak). Lepakolni macerás a kicsi hely miatt, de egy hűvösebb napon tökéletesen el lehet üldögélni a forró vízben.
- Kis-tói Strand - hát ez is egy csoda, nekem, aki a Tisza-parton töltött eddig minden évben legalább 1-2 napot, olyan volt, mint a csongrádi Körös-torok, csak sodrás nélkül. Családias, van étterem, büfé, ugrálóvár, és állatsimogató (na hogy ez hogyan kerülhetett oda, azt nem tudom) a belépő párszáz Ft, orfűi lakosoknak pedig ingyenes (micsoda diszkrimináció)
- Pécsi-tó - ingyenes, félig-meddig kijelölt strand van a másik oldalon, de lépten-nyomon láttunk embert kb. bárhol a vízben - itt mindenféle vizieszközöket is lehet bérelni, illetve a Kajakos mellett, egészen pontosan
Pécsi-tó, naplemente
- Mecsextrém Park: Pécs felé, fent a hegyen található ez a családi minden jóval felszerelt park, amire simán lehet egy napot szánni, ugyanis korlátlan bobozás, hófánkozás, trambulin, kötélpályák, stb. van a belépőben. Nálunk a legnagyobb sláger a mindenféle pedálos kisautó volt, apa és lánya boldogan tekertek (szerintem órákig). Van sok pad és asztal, mosdó a főépületben - ott van egy mini játszóház is, a csúszdáról majdnem kigurulnak az ajtóba a gyerekek, és büfé jellegű étterem félúton a bobpálya és a bejárat között (ez szabadon látogatható, nem kell hozzá a belépőt megvenni, de nem hiszem, hogy akkora gasztronómiai élményt képviselne, hogy pont ide ugorjon be valaki) A belépő megvételéhez fel kell sétálni a főépületbe, és utána lehet visszamenni a kalandpályához + bobhoz, ott nincs pénztár, és ha kalandpályázni akarunk, akkor zárt cipő javasolt.
- Pécsi Állatkert - lassan kipipáljuk az összeset az országban - ez is fent van a hegyen, a tv torony alatt, a kilátó fölött. A pénztáros néni azt ajánlotta, ne hőségben menjünk, mert akkor büdi van helyenként. Itt készült rólunk az idei emlékfotó, pocsék minőségben, de ez van. Amúgy egynek jó, a maci mögötti tanösvény pl nagyon érdekes volt, az állatok nagy része pedig cuki.
- Zsolnay-negyed - több éve jártam ott, ahhoz képest meglepetés volt nekem, hogy majdnem az egész udvar egy nagy játszótér, árnyékolókkal, nagyon szépen és igényesen kialakítva. A benti kiállítások közül (számos van, majd egyszer felnőttekkel is elmegyek) a Munkácsy-t sikerült megnézni; nekem ő mindig nagy élmény. és szerintem aki olvasta a róla szóló Dallos könyveket, az mind így van vele; és a Labort, ami egy interaktív kiállítás, olyan, mint a Csodák palotája, az emeleten régi számítógépekkel és azokon kazettás játékokkal (informatikus férjem nagy örömére). Az egész negyednek szuper hangulata van, egyedül annyi bajunk volt vele, hogy majdnem éhen haltunk, mert rendes étterem nincs, pékség, büfé, csokibolt van, de az első kettőben semmi nem volt, a harmadikat meg sem néztük, mert nem édességre vágytunk. Végül a Café Griff szendvicse és pogácsája mentett meg bennünket az éhhaláltól, és segített, hogy bemehessünk a belvárosba megnézni a
- Dzsámit - szerencsénk volt, mert utánunk jött egy óriási kínai csoport, így viszonylag zavartalanul tudtunk szétnézni, és mosolyogva konstatálni, hogy más is a Hoppla meséi című könyv segítségével hozza közelebb a környéket a gyerekekhez. Maga a Dzsámi igen érdekes, bent van róla egy kis kiállítás, animációk mutatják, melyik korban hogyan nézhetett ki.
Sajnos Pécs többi (temérdek) múzeumát kihagytuk, majd néhány év múlva visszatérünk rá, de a hangulatos utcákon is jó volt sétálni egy nagy adag fagyival a kezünkben.
- Orfűi Malmok - az erdő szélén három különböző malomba tekinthetünk be, ha akkor megyünk amikor éppen van vezetés ( áprilistól októberig 10:30, 12:00, 13:30, 15:00 és 16:15). Ha kicsit korán érkezünk, a fogadóépületben ehetünk frissen sütött medvehagymás pogácsát házi szörppel, vagy elsétálhatunk a pár száz méterre lévő forráshoz, ami a patak vizét táplálja. A Garat nevű fogadóépület is irtó hangulatos, ide egy szinte forgalom nélküli hátsó úton mentünk bringával, de természetesen autóval is megközelíthető.
- egy fél napot eltöltöttünk azzal is, hogy körbebringáztuk a Pécsi-tavat. Az út falu felöli oldala szuper, közvetlenül a tó partján lehet haladni, igaz, néha csengetni kell, de nem vészes. A másik oldalon viszont nagy darabon ki kell menni a dimbes-dombos főútra, ebbe azért kicsit beleőszültünk a váltó nélküli, 16-os kerekeken közlekedő leányzó miatt, de végülis túléltük (mondjuk az emelkedők nekem, alföldi lánynak azért komoly fejtörést okoztak, de majd belejövök).
- Abaliget - itt megnéztük a kötelező barlangot, legalább 70 társunkkal együtt, nagyon zsúfolt volt, fényképezni nem szabad, de a nagy hőségben kimondottan jólesett a barlang hűvös levegője. A környék is szép, szabadstrand (a víz nem volt valami csábító), nagy játszótér, szuveníres, éttermek, stb. A Denevérmúzeum előreláthatólag nyár végéig zárva van, pedig szívesen megnéztük volna azt is - kombinált jegyet is lehet olyankor venni oda és a barlangba.
Kihagytunk kilátókat, túraútvonalakat, bringautakat, múzeumokat, és ki tudja még mit, de az tuti, hogy vissza fogunk még menni erre a meseszép környékre, mert imádtuk (meg az Őrséget is, meg Miskolctapolcát is, meg....)